Нещодавно, голова правління Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, голова Фурсівської ОТГ Микола Іванович Фурсенко відвідав Брюссель та участь у четвертій зустрічі робочої групи «Комітет регіонів ЄС – Україна».
Про це повідомляє Київський Центр розвитку місцевого самоврядування.
Ось витяги з інтерв’ю М. Фурсенка стосовно цієї події:
– Миколо Івановичу, розкажіть, будь ласка, детальніше про ініціативу «Рівний рівному».
– Ще минулого року було поставлено питання щодо обміну досвідом між громадами України та країн Європейського Союзу. Не просто так поїхати подивитися, що там у наших закордонних партнерів, а у форматі «рівний рівному». Тобто, є громади в одній з країн Євросоюзу та Україні, які приблизно рівні по своїх можливостях. Але, зрозуміло, що рівень розвитку громад різний. Звісно, у країнах ЄС рівень життя мешканців громад вищий, є вагомі здобутки, чого, на жаль, не можна сказати про більшість українських сіл.
Тому в рамках робочої групи «Комітет Регіонів ЄС – Україна» була розроблена ініціатива «Рівний рівному», що яка реалізується за підтримки програми U-LEAD з Європою / U-LEAD with Europe та Мінрегіону. Її мета – розвиток партнерства між місцевими та регіональними органами влади Європейського Союзу та України.
– Які саме регіони та громади беруть участь в цій ініціативі?
– У Брюсселі українські громади та регіони презентували свої досягнення від початку проведення реформ та децентралізації і плани в рамках ініціативи «Рівний рівному». Серед учасників української делегації були перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Вячеслав Негода, президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, голова Асоціації об’єднаних територіальних громад, міський голова Новоукраїнки Олександр Корінний.
Були представники європейських регіональних влад та муніципалітетів, які співпрацюватимуть з українськими областями та об’єднаними територіальними громадами. Зокрема, з української сторони – Харківська та Хмельницька обласні ради, а також Веселівська Громада і Широківська об’єднана територіальна громада Запорізької області та Чемеровецька об’єднана територіальна громада з Хмельниччини.
Під час засідання робочої групи відбулися загальні диспути, обговорення, потім розпочалася робота у секціях: німці та естонці працювали з представниками ОТГ Запорізької області, поляки – з представниками Харківщини, угорці – з делегацією Хмельниччини, яку очолював голова обласної ради Михайло Завгородній.
– Миколо Івановичу, які саме проекти реалізовуватимуться у рамках ініціативи «Рівний рівному»?
– Звичайно, шукали спільні точки дотику – проекти, які б об’єднували, були цікавими для обох сторін. Скажімо, Чемеровецька ОТГ – це дуже велика сільська громада, що налічує більше 23 тисяч мешканців. Проекти, що реалізовуватимуться спільно з угорцями, спрямовані на розвиток туризму та сільськогосподарського виробництва, оздоровлення дітей. Широкинська об’єднана територіальна громада також запропонувала німцям проекти щодо розвитку зеленого туризму, вирощування аграрної продукції та її переробки. Веселівська ОТГ та естонці теж визначились з напрямками співпраці. Естонія має певні здобутки у розвитку телекомунікації, інфраструктури і може допомогти громаді втілювати такі проекти на своїй території.

– Перші кроки партнерства зроблені – визначені напрямки співпраці. Тепер розпочнеться конкретна робота над спільними проектами. Приємно було відчувати, що у співпраці зацікавлені обидві сторони, є порозуміння, бажання працювати разом.
– Це пілотний проект. Тобто, учасників ініціативи може бути більше?
– Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода зазначив, що це лише початок співпраці. Оскільки Україна – одна з найбільших країн Європи, то було б доцільно до співпраці з європейськими колегами у форматі «рівний рівному» долучити інші громади. Зважаючи на активізацію темпів децентралізації на Київщині, підтримку Київського Центру розвитку місцевого самоврядування, є надія, що до партнерства з громадами країн Євросоюзу долучаться і об’єднані територіальні громади столичної області.
Фурсівська об’єднана територіальна громада готова до співробітництва, ми вже 17 років співпрацюємо з польською громадою Скшишув Тарнівського повіту. Те, що можна було запозичити з польського досвіду розвитку місцевого самоврядування, ми вже перейняли. Маємо бажання розширити співпрацю, реалізовувати спільні проекти з європейськими громадами, наприклад, у галузі енергозбереження, ефективного використання енергоресурсів, поводження з відходами та їх утилізацією. Досвід, нові знання, практичні поради дуже потрібні нашим громадам. Як то кажуть, «знання за плечима не носити».
– Європейський досвід місцевого самоврядування набагато більший, ніж український. Чому ми можемо навчити європейських партнерів?
– Скажу вам відверто, якихось величезних успіхів, особливо у порівнянні зі здобутками європейських громад, у нас поки що немає. Звісно, в Україні є ОТГ, які вже сьогодні можуть похвалитися новими школами, водогонами або дорогами. Але взагалі рівень життя людей у наших громадах нижчий, ніж у країнах Євросоюзу.
Але те, що ми впевнено йдемо шляхом реформи місцевого самоврядування, вже великий плюс. Головне – у нас є «дух громади», є люди, які хочуть працювати, відроджувати свої села, жити і працювати на своїй землі. Переконаний, що партнерство між українськими громадами та регіонами з європейськими муніципалітетами у форматі «рівний рівному» надасть новий імпульс розвитку місцевого самоврядування в Україні.

Поділитися новиною:

Теги:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *